Energetyków 15
20-468 Lublin
fax: -
Projektujemy, produkujemy, wykonujemy, malujemy DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT NASZYCH USŁUG
Projektujemy,
produkujemy, wykonujemy, malujemy
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT NASZYCH USŁUG
Materiały elektryczne   od czołowych producentów DOSTARCZAMY NAJLEPSZĄ JAKOŚĆ NA RYNKU
Materiały elektryczne
od czołowych producentów
DOSTARCZAMY NAJLEPSZĄ JAKOŚĆ NA RYNKU
Wygodne zakupy  przez sklep internetowy a w nim: <span>	indywidualny cennik, szybka dostawa, najlepsze ceny, kompleksowa obsługa</span>
Wygodne zakupy
przez sklep internetowy a w nim:
indywidualny cennik, szybka dostawa, najlepsze ceny, kompleksowa obsługa
Nasze oddziały w Polsce  jesteśmy dostępni w wielu miastach  serdecznie zapraszamy
Nasze oddziały w Polsce
jesteśmy dostępni w wielu miastach
serdecznie zapraszamy

Konfiguracja i uruchomienie automatyki zabezpieczeniowej

Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa to urządzenia i układy, które mają za zadanie wykrywać stany zakłóceniowe w zabezpieczanym systemie elektroenergetycznym, a w razie zaistnienia dowolnego z tych zagrożeń, skutecznie zapobiegać ich następstwom. W przypadku sieci elektroenergetycznej mowa przede wszystkim o obniżeniu napięcia, przeciążeniu sieci, zwarciach (szczególnie wielkoprądowych), wzroście częstotliwości lub jej spadku poniżej wartości granicznych. Każde z wymienionych zakłóceń może stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla urządzeń pracujących w obrębie danej sieci, ale także dla znajdujących się w pobliżu ludzi, dlatego konieczne jest wdrożenie odpowiednich systemów automatyki zabezpieczeniowej.

Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa - jak działa?

W ujęciu ogólnym zasadniczym zadaniem, jakie pełni elektroeneregtyczna automatyka zabezpieczeniowa, jest nadzór i sterowanie funkcjonowaniem zabezpieczanego systemu elektroenergetycznego w czasie działania, przy czym dotyczy to nie tylko stanu normalnego, ale również potencjalnych stanów zakłóceniowych.

W przypadku wystąpienia dowolnego z zagrożeń znajdujących się w spektrum zapewnianej ochrony, uruchomiona przez naszych specjalistów automatyka zabezpieczeniowa ma samodzielnie, bez konieczności ingerencji człowieka:

 • sygnalizować nieprawidłowy stan pracy układu bądź elementu sieci;
 • wyłączać uszkodzone albo zagrożone uszkodzeniem elementy systemu elektroenergetycznego;
 • zapewniać przełączanie w obrębie danego układu elektroenergetycznego w taki sposób, aby zminimalizować zagrożenie lub doprowadzić do jego neutralizacji.

Projektując i wdrażając automatykę zabezpieczeniową zawsze skupiamy się na tym, by była ona funkcjonalna, spełniała oczekiwania i realne potrzeby inwestora, a jednocześnie zwiększała bezpieczeństwo personelu i infrastruktury elektroenergetycznej.

Automatyka zabezpieczeniowa - rodzaje

Zasadniczy podział automatyki zabezpieczeniowej to klasyfikacja ze względu na funkcjonalność. Według tego kryterium wyróżnia się następujące rodzaje elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (EAZ):

 • automatyka eliminacyjna - ma za zadanie eliminować z pracy wszystkie urządzenia i linie, które uległy uszkodzeniu (zwłaszcza w następstwie zwarć) i uniemożliwiają prawidłową pracę pozostałych elementów zabezpieczanego systemu;
 • automatyka prewencyjna - ma za zadanie zapobiegać zakłóceniom w pracy zabezpieczanego systemu elektroenergetycznego, a także wykrywać, sygnalizować oraz likwidować nieprawidłowych stanów pracy, jak np. przeciążenia, wahania napięcia bądź odchylenia częstotliwości;
 • automatyka restytucyjna - ma za zadanie samoczynnie zmieniać konfigurację zabezpieczanego systemu poprzez przywracanie normalnego stanu jego pracy lub stanu w danych warunkach optymalnego w tych częściach systemu elektroenergetycznego, w których doszło do zakłóceń pracy i zadziałała automatyka prewencyjna lub automatyka eliminacyjna. Do układów automatyki restytucyjnej zaliczana jest między innymi automatyka zabezpieczeniowa SPZ (samoczynnego ponownego załączania), automatyka zabezpieczeniowa SZR (samoczynnego załączania rezerwy) i automatyka zabezpieczeniowa SCO (samoczynnego częstotliwościowego odciążania).

Elektro-Spark - najwyższej klasy automatyka zabezpieczeniowa dla elektroenergetyki

Wśród oferowanych przez nas usług znajduje się także konfiguracja i uruchamianie automatyki zabezpieczeniowej dowolnego rodzaju w szeroko rozumianym sektorze elektroenergetycznym. Świadczymy usługi m.in. elektrowniom, elektrociepłowniom, a także podmiotom obsługującym sieci przesyłowe i dystrybucyjne oraz firmom przemysłowym. Działamy na terenie całej Polski, a naszą ofertę kierujemy zarówno do klientów indywidualnych, jak i dużych organizacji oraz przedsiębiorstw.

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług w przypadku konieczności konfiguracji i uruchamiania układów zabezpieczeń elektrycznych, układów synchronizacji czy zabezpieczeń elektrycznych średniego i wysokiego napięcia. Prowadzimy również prace montażowe, badania i próby pomontażowe, zajmujemy się także uruchamianiem i rozruchem stacji i rozdzielni elektroenergetycznych oraz kompleksowym rozruchem części elektrycznej. Nasi pracownicy posiadają szeroką wiedzę, bogate doświadczenie zawodowe oraz wymagane przepisami uprawnienia w zakresie testowania zabezpieczeń i systemów automatyki w dowolnego typu obiektach. Daje to inwestorowi pewność, że cała automatyka zabezpieczeniowa działa, została prawidłowo podłączona, a ustawienia zabezpieczeń są poprawne.

Dysponujemy doskonale wyposażonym parkiem maszynowym i narzędziowym, w którym dostępny jest wyspecjalizowany sprzęt to konfiguracji, pomiarów i uruchomienia automatyki zabezpieczeniowej, Nasi klienci mogą również liczyć na fachowe doradztwo techniczne oraz projektowe, dostawę najwyższej jakości urządzeń i narzędzi, a także na profesjonalny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny automatyki zabezpieczeniowej wszystkich typów.